offline verzija

Vještice OnLine - prvo izdanje:   1  2  3  4       

drevne religije     mitologija     slavenska mitologija

predhodna stranica    slijedeća stranica

Author Topic:   Slavenska mitologija
stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 28-11-2000 16:32    
Ova je tema svojevrstan nastavak Kerberove teme "mitologija..." i djelomično "Drevnih religija" Snake Kissa. Ovdje sam izložio pregled imenâ nekih od slavenskih bogova i boginja. Popis svakako nije potpun niti jamčim njegovu potpunu ispravnost. Uostalom nije baš ni sređen, jer sam ga dosta davno napisao. Literature je o slav. mitologiji malo, a i sama je slav. mitologija vrlo komplicirana i teško je doći do konkretnih podataka, čak i do imenâ, da ne govorimo o cjelovitim motivima ili pričama.
Ovaj je popis više hrpa natuknicâ nego sustavni pregled. Svi komentari, dopune i pitanja su dobrodošli.

SLAVENSKI / HRVATSKI BOGOVI
Rajevnici (dobri bogovi iz Rajevine/Nava):
Svarog /Stari Vid/Svarun (usp. Per-un) - po nekima vrhovni bog, otac bogova, ime po svar “svađa”?
Njegovi dvojnici:
> Volos/Veles – bog stoke, po nekima ne tako dobar
> *Vodan - bog vode
Stribog ( Stribor iz I. B. M.) - bog vjetra, stvoren od Svarogova daha
=*Vida – Svarogova žena? po nekima Svetovidova žena

Svarožić(i) – Svarogovi potomci, po nekima samo Svarožić – bog sunca i ognja?
Perun – po nekima je on vrhovno bog; bog munje, groma, ratarstva i dijelitelj kiše; sveto stablo hrast (usp. lat. quercus “hrast” srodno s ovim); usp. i litavski Perkúnas “pogansko božanstvo” i vedski Parjánya “bog gromovnik”
*Tatomir – bog mjeseca?
Svetovid/Svantevid/Svanimir/Jaki Vid/Suvid – bog sunca, svjetla, četveroglavo ratničko božanstvo
=*Zora - Svetovidova žena?
Dabog/Dajbog – dobri bog hranitelj (?)
=Živana – žena mu (?), boginja prirode

Perunovi potomci:
Rujana
Rujimir – bog vina, gozbe, slavlja; nešto kao slav. Dioniz
Vesna – boginja proljeća; personifikacija proljeća, usp. češki vesna “proljeće” (kao u praslavenskom), srodno npr. i s lat. ver “proljeće”

Svetovidovi potomci:
Radogost - bog gostitelj, u njegovo se ime primahu putnici i tuđinci i darivaše milostinja
Lada – boginja mladosti i ljubavi
=Jaroslav/ Jarovit /Jarilo – muž joj, bog zelenila i cvijeća; on je zapravo kršćanski sv. Juraj iz hrv. (i slov., valjda i šire) narodnih običaja
*Gerovit – bog rata
=Bojana – žena mu (?), boginja ratne sreće

*Potomci Živane i Daboga:
Kajana/Kaica – jedno od manjih božanstava; oboje simboli nadolazeće zime
Zlatokos/Zlatan – bog lova

Još neka imena koja se javljaju:
Tihana
Grozdana – simbol ranoga proljeća
*Žibog – božanska sila stvaranja
Mokoš (vidi i u I. B. M.) – boginja plodnosti i močvara

Bogovi Tamne Strane/zli bogovi:
*Crnobog – bog zla, stvorio Črta (?)
*Črt/Nevid – također zlo božanstvo, i simbol zime; usporedi rusko čert “vrag”; ime Črt svakako ne može biti štokavsko, tako da je to ime (ukoliko nije iz kajk. ili čak.) preuzeto iz drugih slav. jezikâ (gdje je očuvano njegovo ime i mitološko porijeklo)
=Morana – žena mu, stara slav. boginja smrti i morâ
Još se spominju i:
*Bijes – mračna sila i sin mu s Moranom Bjesomar/Bjesomor

Kerber:
"...trazio sam na netu, i nadjoh neke stranice... ima razlika medju slavenskim narodima... neke razlike su u imenima, a neke su i u likovima i njihovim ulogama..."

Daj reci koju od tih stranica ako možeš.

"...hvala za Nazora (ne spada li tu i Ivana Brlić-Mažuranić)... ali, nisu li to priče koje su inspirirane slavenskom mitologijom... mene zanimaju originalne stvari... originalne priče i vjerovanja... zahtjevan sam, zar ne..."

Stvar je u tome da je Nazor dosta proučavao slav. mitologiju tako da se ondje može naći i dosta čistih činjenica (tu mislim i na razne predgovore i slično). On se više držao izvornih mitoloških podataka, dočim je to I. B. M. više umjetnički prerađivala. Kako već rekoh, do originalnih je priča teško doći.

[This message has been edited by stoka (edited 28-11-2000).]

IP: Logged

Kerber
Pripravnik

Posts: 24
Registered: Nov 2000

posted 29-11-2000 09:44     Click Here to See the Profile for Kerber     Edit/Delete Message Reply w/Quote
...napokon... Slavenska mitologija na forumu...

...stranice... pa evo neke...clover.slavic.pitt.edu/~tales/pagan.html – ruski bogovi
www.okana.net – poljski paganizam

hometown.aol.com/hpsofsnert/index.html – mješavina ruskog i poljskog

web.raex.com/~obsidian/SlavPan.html – slavenski panteon

vladivostok.com/rus_mag/eng/N_4/SLAVEN.HTM – još jedan popis bogova
www.mythinglinks.org/euro~east~panSlavic.html – ima dosta linkova…
www.geocities.com/Athens/Agora/8933/index.html – i te stranice su negdje preporučene

hvala za nazora...

pitanje... snakess kiss opisivaše kako vještice ne poznaju apsolutno dobro niti apsolutno zlo... čini mi se da toga nema niti kod Slavena... postoji bog tame, ali čini mi se kako to nije pojam kršćanskog vraga...

uz crnoboga kojeg si spomenuo, u jednoj priči o postanku svijeta, spominje se i bijelobog (u toj priči je bijelobog idejni tvorac, a crnobog izvršitelj)...

što znaš o dodolama... mislim da se tako zove seoski običaj zazivanja kiše... da li je povezan s Jaroslavom?

ima tema... treba mi malo vremena da sredim pitanja...

pozdrav...

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 30-11-2000 00:10     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Hvala za stranice. Pogledat ću kada uhvatim malo više vremena...

Moguće je što kažeš da izvorno u Slavena "zli" bogovi ne bijahu apsolutno zli, nego je to poslije tako shvaćeno pod utjecajem kršćanstva. Ipak, zao je bog Črt, kako već rekoh, u Rusiji dobio značenja kršć. vraga. Uostalom, čini mi se da je u Slavenâ podzemlje - pakao smatrano za izvor svih svjetskih zálâ za razliku od prilično neaktivna grčkoga Hada. To bi govorilo protiv tvoje teze. Zanimljivo da se, kada smo već kod podzemnoga svijeta, za nj u Spirinovoj knjizi javlja naziv Trtar koji očito ima veze s grč. Tartarom (?). I riječ za raj - Nav, koja se javlja na više mjesta je zanimljiva. Ne vidi joj se jasna porijekla, a nigdje je nisam našao...

Što se tiče Crnoboga, on mi je sumnjiv. Nisam baš siguran da spada u slav. mit., tj. da to nije neki noviji naziv... Često se nailazi na Črta kao na vrhovnoga gospodara tame (premda je po Spirinovoj verziji Črt svojevrsno utjelovljenje Crnobogovo ukoliko se dobro sjećam).
Što se tiče ovoga dvojstva s "Bijelobogom" to me strašno podsjeća na bogumilstvo/patarene ili tomu slično... Oni su tvrdili takvo što, da je Bog prvi stvaratelj, ali da je vrag zapravo stvorio tvarni svijet. Možda kakav utjecaj?

Dodole. E, ovo je zanimljivo! Gdje da počnem...
Dodola je jedan ili više pjevača koji nakićeni zazivaju kišu. Petar Skok etimologiju te riječi tumači kao onomatopejsku iz napjeva oj dodo le. Nisam posve siguran u to (tj. u čistu onomatopeju).
Postoje i tzv. dodolske pjesme. To se sve uglavnom odnosi na Srbiju i Vojvodinu.
Navodi se i već spomenuta riječ dodo nepoznata značenja koja se javlja kao usklik u tim pjesmama.
E sad ono što je zanimljivo. Postoji i još jedna riječ, na prvi pogled bez smisla, koja se javlja u pjesmama - lado. To je očito okamenjen stari vokativ imena slav. boginje proljeća Lade.
I još k tomu čuo sam i za usklike u pjesmama didi lado (ovi su pak, čini mi se, rašireni po Hrvatskoj). To je i naziv pojedinih kolâ u Hrvatskoj, ako se ne varam. Didi očito ima nekakve veze s dodo i vjerojatno jest onomatopeja, a lado ima veze vjerojatno s onim -le iz dodole.
Dakle postoje dva "nejasna" uzvika - didi lado i dodo (le) (od potonjega dolaze dakle dodole) i kojima se čuva ostatak napjeva kojim se štovaše boginja Lada.

Veza s Jaroslavom/Jurjem? Pa da, očito je. Jaroslav je Ladin muž i još k tomu bog zelenila. I on je vjerojatno imao udjela u drevnim pjesmama posvećenim Ladi i zazivanju kiše. Još kada tomu pridodamo i poznatu popularnost sv. Jurja u narodnim običajima...

Da se opet vratimo na Nazora, zanimljivo da on pjesmu u Slavenskim legendama posvećenu boginji Ladi ima upravo pod naslovom Didi Lado!

IP: Logged

Kerber
Pripravnik

Posts: 24
Registered: Nov 2000

posted 06-12-2000 08:54     Click Here to See the Profile for Kerber     Edit/Delete Message Reply w/Quote

hvala za detaljan prikaz i analizu dodola... dakle, to je samo još jedan prastari običaj koji se zadržao... znaš li za još koji...

bogumili/patareni... da, nameće se neka analogija, ali nije tako izražena... ovdje je i bjelobog imao želju stvoriti materijalni svijet, ali nije to mogao napraviti sam, već je pozvao crnoboga u pomoć... mislim da je kod bogumila tvarni svijet i idejno nastao u vražjoj glavi...

jesi li pogledao stranice... uglavnom je težište na ruskoj i poljskoj mitologiji... ne znam kolike su sličnosti sa starom hrvatskom... koja me malo više zanima... na vještice on-line spominje se neka uzvisina koje još uvijek nosi staro ime Perun... znaš li još nešto o njoj?

uh... to je to zasada... izgleda da nikome topic nije zanimljiv...
pozdrav...

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 09-12-2000 10:44     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Običaji... pa ništa mi baš ne pada na um osim jurjevskih svečanosti - gdje je Juraj poistovijećen s Jaroslavom. Zanimljiva su ta poistovjećenja slav. bogova s kršć. svecima - to je bio najuspjeliji način pokrštavanja. Tako je Perun zamijenjen sv. Ilijom pa su potonjemu pridavane karakteristike gromovnika. U nar. pričama o sv. Iliji se vjerojatno može naći dosta ostataka Peruna. Svetovid je poistovijećen sa sv. Vidom (izmišljenim za tu prigodu)...

Letimično sam samo pogledao, ali čini mi se da ondje težište nije baš na bogovima. Uopće se ti prikazi slav. mitologije mogu poprilično razlikovati.
O brdu/brdima Perun ne mogu ništa pobliže reći osim da je Perun prilično često davao nazive oronimima.

IP: Logged

vjestac
Pripravnik

Posts: 53
Registered: Aug 2000

posted 09-12-2000 14:21     Click Here to See the Profile for vjestac   Click Here to Email vjestac     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Pozdrav obojci,

Kerber, za slavensku mitologiju postoji interes, nažalost na imf-ovim topicima ne postoje brojači posjeta, pokazalo bi se da je ovaj topic rado čitan. No kako jako malo pojedinaca ( izvan stručnih, zatvorenih krugova ) ima dovoljno informacija i znanja o tome području nije ni čudo što na topicu ima malo aktivnih učesnika. Nažalost ni ja ne poznajem slavensku mitologiju, već tek poneki detalj.

Nedavno se je desilo da je jedna nastavnica u osnovnoj školi u Splitu pokušala zainteresirati svoje učenike za povijest kraja u kojemu žive, te je djeci pričala o slavenskim bogovima ( citirala je Nazora i I.B.M. ) kao i o brdu Perun. No dva školska sata kasnije je taj razred imao vjeronauk, te su već zainteresirana djeca o Perunu, Rujimiru, Vesni (po katoličkom kalendaru, Vesne imaju imendan upravo 21.03, na prvi dan proljeća !), pitali i svoju vjeroučiteljicu.

Vjeroučiteljica je ostala zatečena, uvrijeđena "herezom", dobila je instant-osip, prekinula je sat i smjesta otrčala ravnatelju škole prosvjedovati protiv neviđene drskosti i bezobrazluka od strane one maloprije spomenute nastavnice.

Epilog toga je da je nastavnica od ravnatelja dobila neslužbenu zabranu i samog spominjanja slavenske mitologije, a vjeroučiteljice od tada ne razgovaraju s njom i podrugljivo je zovu "pogankom".
Učenici su bili kažnjeni nenajavljenim i teškim pismenim "kontrolnim radom" iz vjeronauka, na kojemu su dobili poprilično loše ocjene.

Nije mi poznato kada je o ovim krajevima službeno zabranjen Perunov kult, ali zabrana očigledno još važi

Stoko, iznenadilo me je da znaš za brdo Perun, obično je poznato samo lokalnom stanovništvu. Zaboravio sam spomenuti da je to najbliže brdo drevnom indoevropsko-ilirsko-grčko-rimsko-slavenskom naselju Epetion-u, današnjem Stobreču, u predgrađu Splita, koje je postojalo i prije Krista, te nije čudo ako je dobijalo imena po tadašnjim bogovima.

Onaj drugi Perun, za koji ti kažeš da postoji na jednom velikom otoku, još nisam pronašao, što ne znači da i neću.

U jednome popisu se spominju:
Perun planina u Bugarskoj
Perun-dubrava u Dalmaciji ???
Perunja-ves u Sloveniji
Perunj-vrh u Sloveniji

No da nisi slučajno mislio na otok Brač ( najveći hrvatski otok ), njegov najviši vrh se zove Vidova Gora ???

U tvome postu kažeš:
"Svarog /Stari Vid/Svarun (usp. Per-un) - po nekima vrhovni bog, otac bogova, ime po svar "svađa"?"

Hvala ti na tvojemu komentaru o imenu biljke perunike; zaista nisam vidio očigledno . Perunika (antički naziv "Iris Illiryca" ) je još u vrijeme Ilira bila vrlo važan, ako ne i najvažniji ilirski izvozni artikal, te su joj se pripisivana ljekovita, iscjeliteljska i djelomično magična svojstva.

Peruniku porijeklom iz Ilirskih krajeva hvale u svojim djelima filozof Teofrast, liječnik Diopskurid i polihistor Plinije, te Colummel, Galen, Paulus Aegineta i gotovo svi koji medicinari i farmakolozi toga doba, te je vjerovatno bila jako cijenjena i u vrijeme dolaska Slavena, možda i kao univerzalni lijek, biljka koja ima moći nalik "božjima" ? U tom slučaju ne bi bio neobičan njen "božji" naziv - Perunika ?

Interesantno je da se danas ne koristi kao ljekovita biljka, već se njezin prah upotrebljava kao dodatak kozmetičkim sredstvima...

Pozdrav

[This message has been edited by vjestac (edited 09-12-2000).]

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 11-12-2000 18:40     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Zgodna pričica ovo sa Splitom, ne znam bih li se smijao ili plakao . Kako se onda može na povijesti učiti o grčkoj mitologiji, a da ne govorim kakve se sve bogohulne stvari uče u klasičnim gimnazijama? No, mislim da je to ekstreman slučaj, vjerujem da nisu svi katolici tako zatucani (iako je upravo takva pretjerana "pobožnost" u prošlosti vjerojatno pridonijela zaboravljanju starih običaja pa su morali Peruna pretvarati u Iliju itd.)
Da citiram svoju bivšu profesoricu "žalosno je samo to što ćete vi nakon završene škole znati puno više o grčkoj nego o slavenskoj mitologiji".

Hvala, Vješče, u pravu si. I mislio sam na Brač, ali sam pomiješao Svetovida s Perunom. Dakle, tâ je Vidova gora dobila ime upravo po Svetovidu.

Svaroga još nazivaju i Starim Vidom, a gdjegdje i Svarunom. Moje je mišljenje da ovo zadnje analogija prema Perunu.

IP: Logged

Kerber
Pripravnik

Posts: 24
Registered: Nov 2000

posted 12-12-2000 14:04     Click Here to See the Profile for Kerber     Edit/Delete Message Reply w/Quote
pozdrav društvo.. na žalost, moja su se očekivanja ispunila... samo se vas dvojica javljate...
usput, zgranut sam nad opisanim događajem (slav. mitologija, vjeroučiteljica, itd.) .. malo mi je glupo... ja to doživljavam kao dio neke kulture naroda, dio naše prošlosti.. nikome danas (ok, uvijek će biti nekoliko ljudi koji će pokušati) ne pada na pamet održavati Perunov kult, niti štovati stare bogove... oni su mrtvi... i slažem se da je tragično da klinci znaju više o grčkoj mitologiji nego o slavenskoj...
ja sam zato i potakao ovaj topic.. jer želim nešto više naučiti...zanima me... ne vjerujem da ću štovati Peruna, Svaroga ili Dajboga...
ako ste slijedili one stranice, mogli ste doći i do teksta o Rusalkama.... mali je problem što taj tekst govori o Rusalkama u Srbiji... da li je toga bilo i u Hrvatskoj...
puno hvala...

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 13-12-2000 15:03     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
O rusalkama ne znam ništa konkretno (osim da su vodene/šumske vile...), ali čini mi se čuvaju u sjećanju dosta Slavenâ, pa i u Hrvatskoj. Prilično sam siguran da postoji u nas sama riječ rusalka, ali ne znam ni za kakve hrv. predaje o njima.

[This message has been edited by stoka (edited 14-12-2000).]

IP: Logged

Lina
Punopravni član

Posts: 300
Registered: Apr 2000

posted 13-12-2000 18:04     Click Here to See the Profile for Lina   Click Here to Email Lina     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Stoka, da li možda znaš gdje se sve vilicu, osim u Dalmaciji, naziva pirunom, perunom?

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 14-12-2000 00:37     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Još nešto o brdima nazvanima po Perunu:
osim onoga kraj Splita postoji jedno i u Istri (iznad Mošćenicâ). Blizu njega je i mjesto zvano Trebišće ("žrtvenik"; "krčevina") koje također možda upućuje na slav. mit. Očito su stari Slaveni vjeru i obrede smatrali potrebom.


[izvan teme]
Lina, perun/pirun/pinjur (itd.)je porijeklom grčka riječ raširena oko Jadrana i dalje. U Hrv. se u raznim inačicama rabi od Boke do Istre - dakle po cijeloj obali. Riječ se osim u Hrv. (i Grčkoj) upotrebljava i u Albaniji, sjevernoj Italiji (mletački, furlanski, tršćanski...), pa i u Srbiji.
Naravno, svaka je sličnost s našim Perunom slučajna ...

IP: Logged

Ris
Punopravni član

Posts: 4535
Registered: Jan 2000

posted 16-12-2000 09:56     Click Here to See the Profile for Ris     Edit/Delete Message Reply w/Quote
quote:
Originally posted by Lina:
Stoka, da li možda znaš gdje se sve vilicu, osim u Dalmaciji, naziva pirunom, perunom?

U Sjevernom hrvatskom Primorju

IP: Logged

vjestac
Pripravnik

Posts: 53
Registered: Aug 2000

posted 22-12-2000 23:30     Click Here to See the Profile for vjestac   Click Here to Email vjestac     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Hu... Nije mi bas trebalo da se zainteresiram za slavensku mitologiju, ali sto je tu je. Pokusao sam pronaci neke mitove i legende, Stoko u pravu si kada kazes da je do toga tesko doci, imam tek nekoliko za mene novih informacija, trebati ce mi malo vremena da neke podatke sredim i provjerim.

Sto se tice dodola, koje obojca spominjete, ne tako davno obred se sastojao od toga da bi selom prolazila djevojka koja je trebala biti djevica i gola, odjevena samo u lišće. Seljani bi je uz prigodne pjesme polijevali vodom. Obred se održavao četvrtkom, na dan koji su stari Slaveni bili posvetili svome bogu groma i kiše, Perunu. ( Stara dobra vremena... )
U baltičkih Slavena se je taj dan zvao Perendan. Ostatak je nekadašnjeg obrednog bacanja djevojki u vodu, kao žrtava bogu Perunu kako bih se smilovao ljudima i poslao im kišu.

U Srbiji i danas na Đurđevdan momci bacaju djevojke u vodu, no to se objašnjava kao ostatak nekadašnjeg proljetnog žrtvovanja djevojaka bogu plodnosti Dabogu ? ( Možda je to drugo ime Jaroslava, jer slavenski bog Jaroslav je u kršćanstvu pretvoren u Sv. Juraja, odnosno u Svetog Đorđa na istoku ???) Dan Sv. Đorđa - Đurđevdan ???

Pozdrav

IP: Logged

vjestac
Pripravnik

Posts: 53
Registered: Aug 2000

posted 22-12-2000 23:39     Click Here to See the Profile for vjestac   Click Here to Email vjestac     Edit/Delete Message Reply w/Quote
Lina, imaš li možda sat-dva slobodnog vremena, recimo u četvrtak ???
Trebala bi mi mala pomoć u jednom znanstvenom eksperimentu. Nečemu u svezi s kišom.

[This message has been edited by vjestac (edited 23-12-2000).]

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 23-12-2000 11:07     Click Here to See the Profile for stoka   Click Here to Email stoka     Edit/Delete Message Reply w/Quote
quote:
Originally posted by vjestac:
Obred se održavao četvrtkom, na dan koji su stari Slaveni bili posvetili svome bogu groma i kiše, Perunu. ( Stara dobra vremena... )
U baltičkih Slavena se je taj dan zvao Perendan.

Zanimljivo je ovo s četvrtkom... Znanstvenici se spore je li četvrtak izvorno slavenski dan posvećen Perunu (veza s germanskim običajima valjda indoeuropska) ili je to utjecaj Germanâ. Moje je mišljenje da se tu ipak radi o germanskom utjecaju.
Kakav vražji utjecaj Germanâ? zapitat ćete se. Sjetite se kako se kaže četvrtak na eng. i njem. Thursday odn. Donnerstag < Thors day odn. Donners tag da pojednostavimo. U imenu se četvrtka dakle nalaze imena germanskoga gromovnika Thora odn. Donnara (2 inačice istoga imena), usp. eng. thou ~ njem. du. Thor/Donnar je isto što i slav. Perun i vedski Parjánya. Dakle, Slaveni su možda posvetili četvrti dan tjedna svojemu bogu gromovniku pod utjecajem susjedâ Germanâ koji su imali taj običaj.

Na Jurjevdan se slavi vjenčanja Lade i Jaroslava (drugo mišljenje vidi dolje).

Još jedna knjiga iz literature o slav. mitologiji:
Vitomir Belaj - Hod kroz godinu; Mitska pozadina hrvatskih narodnih običaja i vjerovanja (Zg, 1998.)
Dr. je Belaj inače profesor na odsjeku za etnologiju FFZg. Knjige nisam pročitao, ali sam ponešto načuo.

Nešto iz sadržaja:
navodi se osnovni sukob dvaju kozmičkih načela (Kerbere, ti to spominjaše, ako se ne varam)- reda i nereda odn., po njem, bogova Peruna i Volosa/Velesa, odn. po kršć. sv. Ilije i Nečastivoga.
Navodi toponim Perun na Učki i gradić Volosko u primorju.

Juraj je po njem Perunov sin, kojega otimaju, pa se vraća itd., itd. što se sve ponavlja... Poznata priča, isprepletena s kršć., vidi i u grč. mitologiji mit o Perzefoni itd. Navodno se elementi te priče mogu slijediti sve do indoeuropskoga izvora. Belaj se dosta oslanja na istraživanja dr. Radoslava Katičića, velikoga hrv. znanstvenika, koji se u posljednje vrijeme bavi poredbenom baltoslavenskom mitologijom.
Zanimljivo da se Jaroslav po njem ženi neprepoznatom sestrom blizankom koja kasnije postaje Moranom, boginjom smrti. Belaj ih naziva kršć. imenima, valjda u nedostatku boljih, Juraj i Mara (koja se pretvara u Moranu).

IP: Logged

vukan
Pripravnik

Posts: 40
Registered: Dec 2000

posted 24-12-2000 16:54    
Pa daaaa....samo je bitno je znati da postoji veoma velika razlika u vjerovanju juznih,istocnih i zapadnih slovena..pogotovo kod pribaltickih poljaka i luzickih srba....sto je nesto totalno drukcije od napr.vjere srba i hrvata.Pogresno je dakle juznim slavenima pripisivati Zivu.Ona je dio poljskog folklora.

IP: Logged

stoka
Punopravni član

Posts: 217
Registered: Sep 2000

posted 02-01-2001 13:01    
Vidio sam najavu: u petak će na 1. programu HTV-a u 18.25 biti nekakva emisija naziva Mit... ili takvo što gdje će biti riječi i o slav. mitologiji...
Gledajte...

IP: Logged

Vještice OnLine - prvo izdanje:   1  2  3  4       

drevne religije     mitologija     slavenska mitologija

predhodna stranica    slijedeća stranica